Per Gustavsson och nyrenoverade S40 Ellinor gjorde en fantastisk insats i jubileumsregattan på Riddarfjärden, i samband med Stockholms Stadshus 100-årsjubileum. Bland klassikerna var hon näst snabbast av alla båtar, endast slagen av Int 5m S 78 Saga. Den andra 5½:an som ställde upp var S9 Blåsut, som dock fick se sig utklassad av Ellinor. Blåsut bröt efter lördagens seglingar och fick en blygsammare placering.

5½ S40 Ellinor förbereder sig inför första start

Det var trångt på Riddarfjärden under en solig lördag och en småregning söndag. Vindarna var svaga och lite oförutsägbara, när de letade sig genom Kungsholmens gator norrifrån. Det verkade dock inte bekymra Ellinor med besättning, som ångade på i rasande fart. Banan sträckte sig från Stadshuset längs Norr Mälarstrand till Västerbron och tillbaka på södra sidan av fjärden.

Många av våra största och vackraste jakter, såsom Svanevit, Bacchant, Bea, Gerdny, L’aiglon II, Irmelin med flera, gjorde regattan till en träbåtsfest utan motstycke.

Nu är det hundra år till nästa tillfälle, så det finns gott om tid att förbereda sig om man vill slå Ellinor.

[Uppdateras med fler bilder]